כניסה למערכת מאמרים

               אין חשבון עדיין?

אינטרנט ומחשבים

חשיפת פרטים אישיים ברשת

  • PDF
חשיפת פרטים אישיים ברשת - 5.0 out of 5 based on 1 vote
דירוג משתמש: / 1
גרועהכי טוב 

פופולאריות גדולה של רשתות מחשבים בכלל, ורשת האינטרנט בפרט הפכו את מירב הנתונים לנגישים. אנשים היום מחוברים ביניהם, ומשתתפים בכל מיני רשתות פרטיות הדורשות מהמשתמש לחשוף פרטים אישיים. יש להבין את כל ההשלכות שבדבר. חשוב להתייעץ עם טכנאי רשתות או טכנאי מחשבים עם התמחות לאבטחה או מומחה לאבטחת מידע לפני פעולות אלו.

רשת האינטרנט שינתה את חיינו. היום, אינטרנט הוא מקור המידע הגדול ביותר בעולם. בעידן שלנו אדם הצריך נתונים או מידע מסוים, אינו פונה לספריות ולארכיונים, אלא פונה לאינטרנט ולמנועי החיפוש.

אחד החסרונות הגדולים של רשת האינטרנט הוא חשיפת המידע. אנשים רבים הבינו שאנשים משארים עקבות ברשת האינטרנט, לרוב מבלי שמבינים זאת. מעסיקים רבים חוקרים אודות המועמדים שלהם ברשתות חברתיות וברשת באינטרנט. אנשים יכולים למצוא פרטים אישיים, לפעמים כולל כתובת מגורים ומספרי טלפון אודות אנשים שמעניינים אותם.  לא תמיד החיפושים, ואיסוף המידע נעשים עבור מטרות חיוביות. קורה שלאנשים נגרם נזק רב, ואינספור בעיות, רק בשל העובדה שגלשו באינטרנט בצורה לא אחראית.

כיצד, אם כן, יש להיזהר מכך? יש מספר כללים שיש לשמור עליהם. כלל ראשון הוא לעולם לא לחשוף את הפרטים האישיים שלכם מעבר לנחוץ ביותר. באינטרנט ישנם המון פורומים, שאלונים, וטפסים אחרים המבקשים מכם למלא אותם. יש להבין שכל הטפסים הללו מאוחסנים בשרתים של חברות שעומדות מאחורי האתרים בהם המתפרסמים. אינכם יודעים מה השימוש שמיועד למאגר המידע הזה. דבר ראשון הוא שאסור למלא כל מיני שאלונים המציעים פרסים כספיים וכדומה. לרוב זו רמאות. גם שאלונים עבור פתיחת תיבות דואר וכדומה יש למלא במינימום פרטים אישיים הנחוצים לפתיחה. לרוב זה שם פרטי ושם משפחה. כל הנושא של כתובת מגורים וטלפונים ניתן לא לרשום.

כלל נוסף הוא לא לחשוף את פרטי אמצעי התשלום לפני בדיקה יסודית של האתר. במידה ואתם מבקשים לרכוש מוצר דרך אתר אינטרנט, יש לבדוק שהאתר הוא אתר אמין. ניתן לעשות זאת על ידי בדיקת האתר במנוע החיפוש. יש לבדוק גם שהעברת פרטי התשלום נעשית באופן מאובטח ומוצפן. יותר מכך, בחברת ישראכרט למשל קיים שירות של כרטיס אשראי וירטואלי. השירות מאפשר ליצור עבורכם כרטיס אשראי בינלאומי זמני הטעון בסכום מסוים. ניתן לשלם בכרטיס עבור כל מוצר או שירות באינטרנט ללא חשיפת פרטי האשראי שלכם.

דבר אחרון הוא רשתות חברתיות. אנשים מפרסמים דברים אישיים בעמודים שלהם ברשתות חברתיות, ולא מבינים שנתונים אלה חשופים לכלל האנשים, גם לכאלה שקוראים אותם לצרכי בדיקה וחקירה אודות אותו אדם. על מנת להימנע מכך, תשתדלו לנצל את הגדרות הפרטיות של החשבון שלכם ברשת, תשתדלו לא להעלות תמונות או סיפורים שיכולים לפגוע בכם.

ככלל, תבינו ותפנימו שכל דבר שאתם מפרסמים תחת שמכם האמיתי יכול להיות חשוף לעיני כל אחד המחובר לרשת. לפני שאתם מפרסמים דברים אישיים תחשבו – האם אני רוצה שכל אחד יידע את זה עלי?! האם פרטים אישיים שלי הולך להתפרסם בעמוד הראשון של גוגל או להיות ראשון בגוגל בתוצאות החיפוש.