כניסה למערכת מאמרים

               אין חשבון עדיין?

בריאות ורפואה

מחלות חניכיים ומחלות לב? יש קשר!

  • PDF
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
 


 

מחלות לב כמו טרשת עורקים המובילה לאוטם שריר הלב, היא הסיבה המרכזית לתמותה בעולם המערבי. התמונה של מישהו שאוחז בלבו ונופל היא התרחיש שכולנו ללא יוצא מן הכלל חוששים ממנו. בעידן הנוכחי יש מודעות רבה לנושא חיים בריאים, ובאופן מעניין כמעט כל דרך שאנו מכירים לשמירה על אורח חיים בריא קשורה בעקיפין או במישרין לניסיון להקטין בחייו של אדם את גורמי הסיכון ללקות במה שנקרא בלשון העם "התקף לב".

 

בין גורמי הסיכון האלה ניתן למנות תזונה עשירה בסוכר ובשומנים, עישון, שתיית אלכוהול וחיים תחת לחץ מתמיד. גורם נוסף ומפתיע התגלה בשנים האחרונות: דלקות חניכיים. מחקרים משערים שהחיידקים היוצרים את דלקות החניכיים יכולים להיות מעורבים ישירות בגרימה של מחלות לבביות.

 

המחקרים הללו מצאו באופן מובהק שאנשים עם בעיות חניכיים נמצאים בסיכון פי 2 מהאוכלוסייה הרגילה ללקות במחלת לב. עבור מי שלא מעכל את משמעות הממצא הזה, רק נציין כי הסיכון הזה הגדול פי 2 קיים גם אצל אוכלוסיית האנשים שמעשנים!

 

איך זה קורה? למה דלקת חניכיים יכולה להיות כל כך מסוכנת ללב שלנו? התשובה היא שהחיידקים מפרישים רעלנים הגורמים ליצירת כיסים בחניכיים, שם הם מתרבים והופכים מסוכנים יותר ויותר. כשהחניכים מדממים כתולדה של אותה דלקת, גדל הסיכוי שהחיידקים הללו יתפסו טרמפ על זרם הדם ויגיעו עד לעורקי הלב. בבדיקה של אזורי הטרשת בעורקים של הלב, נמצאו שם אותם החיידקים שהופיעו בחניכיים מודלקות.

עוד הסבר לקשר שבין דלקת חניכיים והתקף לב הוא שחיידקי דלקת החניכיים מעודדים הידבקות של טסיות דם לדפנות כלי הדם וכך הם עלולים להצר אותם עד למצב של  טרשת עורקים.

 

זה די מצחיק שכדי למנוע התקף לב, גורם סיכון כה משמעותי למוות, אולי כל שאנחנו צריכים לעשות הוא טיפול בחניכיים שלנו. אבל לא צריך ללכת רחוק עד להצלת חיים. הרי גם אם לא היה מדובר בעלייה בתוחלת החיים, עדיין כדאי לטפל בחניכיים, למען איכות החיים.

 

חניכיים בריאות לא כואבות, לא מדממות ואין להן ריח רע. חוץ מזה, שמירה על בריאות החניכיים וטיפול בהן מונעת בעיות בריאות נוספות הקשורות לדלקת בחניכיים כמו למשל לידה מוקדמת.

 

אחת הדרכים היעילות לטפל בדלקת חניכיים היא דקפינול ג'ל, תרופה לטיפול ומניעה של דימומים בחניכיים, ולשמירה על היגיינה גבוהה בחלל הפה. מדובר בתרופה בינלאומית הנמצאת בשימוש אצל רופאי השיניים ויעילותה גבוהה. ואם מסתבר שהיא עשויה להקטין את הסיכוי למחלות לב, הרי אפשר להמליץ בפה מלא: שמור על החניכיים שלך עם דקפינול ג'ל והן ישמרו עליך.