כניסה למערכת מאמרים

               אין חשבון עדיין?

רכב, הובלות ושינוע

שילוח כלי רכב - יבוא רכבים לישראל

  • PDF
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
כל אזרח בישראל רשאי לייבא באופן עצמאי כלי רכב ממדינות שונות בעולם, לרבות: רכבי יוקרה, סירות, ספינות, אופנועים וכדומה. האישור ליבוא אישי של רכב ניתן אך ורק בתנאי שהייבוא הוא לשימוש אישי ופרטי וכי המייבא לא יעשה בו שימוש לצרכי מסחר כלשהם. תהליך ייבוא הרכבים והעברתם ממדינה אחת לאחרת נקרא שילוח, והוא תהליך מורכב הבנוי משלבים רבים ובהם: איתור הרכב ורכישתו, ביצוע הסדרה של אישורי ההעברה של הרכב ממדינה אחת לאחרת, לרבות תשלום המכס והמיסים הנלווים לתהליך, ביצוע הובלה של הרכב והמשלוח ממדינת המוצא אל מדינת היעד וכן שחרור מהמכס בנמל והעברת הרכב אל כתובתו של המייבא. תהליך השילוח של רכבים הינו כאמור מסובך וביורוקרטי ולכן בעת השילוח ניתן ואף רצוי להיעזר בחברות שילוח, המכירות את התהליך על בוריו ובכוחן לסייע למייבא בהתמודדות עם כלל הטפסים, התשלומים ודרכי והצעדים השונים במשלוח. בעת ההיעזרות בחברה המתמחה בשילוח תסירו מעל גביכם את האחריות שבעיסוק על מרכיביו השונים של התהליך, תחסכו זמן יקר ותזכו לתחושה של ביטחון ולהפחתת אי- הוודאות אשר עלולה להיווצר בעת ביצוע תהליך זה.

שילוח כלי הרכב מתבצע בדרך כלל בספינות מסע, ולאחר מכן באמצעות משאיות תובלה כבדות. זוהי הדרך הזולה והמשתלמת ביותר להעברת המכוניות והיא גם המקובלת ביותר לביצוע שילוח של כלי רכב בימים אלו. בעת ביצוע השילוח יש לוודא כי הוסדרו כלל התהליכים הרישומיים, לרבות הסדרת רישיון לייבוא כלי רכב מהמדינה הרלוונטית וכי הושלם תהליך השחרור מהמכס כראוי.

כאשר מייבאים רכב או אופנוע ממדינה זרה, יש לוודא כי כלי הרכב ארוזים בהתאם, באופן אשר יבטיח עמידה בתנאי הדרך שעלולים להיות קשים מהרגיל לעיתים. כמו כן, יש להקפיד כי כלי הרכב מוכנים כראוי בנמל לצורך ההעברה, וכי רשומים עליהם הפרטים הדרושים לרבות: כתובת היעד וכן קבלות רלוונטיות על ביצוע התשלום הנדרש. בעת איסוף כלי הרכב יש לוודא כי הרכב הינו מורשה לנסיעה בארץ וכי הוא מאושר על ידי משרד הרישוי לשימוש אישי.

בטרם ביצוע שילוח או יבוא, יש לוודא כי מיכל הדלק בכלי הרכב המיובא הינו ריק לגמרי וכי המצבר מחובר היטב למקומו. פעולות אלו ימנעו קצר או נזק למערכת החשמלית של הרכב ויבטיחו משלוח בטוח בעל סיכויים קטנים יותר לתקלות ולאירועים חריגים. עוד יש לוודא כי הרכב הינו במצב תקין וכי אין בו נזילות או בעיות חריגות. כאשר אתם מגיעים לאסוף את הרכב מיעד השילוח, יש להצטייד בניירת הדרושה להשלמת התהליך וכן להקפיד לוודא היכן נמצאים מפתחות הרכב והאמצעים הנדרשים להתנעתו.