כניסה למערכת מאמרים

               אין חשבון עדיין?

בריאות ורפואה

שיקום על גבי שתלים בקריות

  • PDF
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 

 

מטופלים רבים מעוניינים לבצע את שיקום הפה על גבי שתלים, הצלחת הטיפול, והשיקום בשנה הראשונה מוכרת ב-95% הצלחה, אך כמובן שנתון זה, לקוח מהספרות הדנטאלית ומבוסס על עובדות, אבל יש להבין, כי אחוז ההצלחה של שיקום הפה שמתבצע על שתלים קיימים, תלוי גם בתחזוקה השוטפת הנכונה של המטופל עצמו.  אם אנו חושבים על אפשרות של שיקום על גבי שתלים בקריות, האפשרות לביצוע השתלים, תלויה בראש ובראשונה בבריאותו הכללית של המטופל ובמצב עצם הלסת. ישנם מצבים כמו מטופלים ששתלים אינם מתאימים להם ואף עשויה לסכן את בריאותם. על חלק מהמקרים, ניתן יהיה להתגבר כמו למשל ניתוח לפני ההשתלה כגון הרמת סינוסים או השתלת עצם שחסרה באזור הלסתות.

 

תקופת ההמתנה לקליטת השתלים

 

כמו בכל גוף זר, גופנו זקוק לזמן קליטה, כך גם לגבי השתלים תלוי במצב הלסת. לרוב השיקום והקליטה, ייראו כבר לאחר  3 חודשים. בלסת העליונה, במידה והוחדרו בה שתלים, זמן הקליטה יארך 6 חודשים. כך שיש להמתין עד לביצוע הטיפול המלא של שיקום על גבי שתלים בקריות. ישנם רופאי שיניים שדוגלים בהלבשת הכתרים על גבי השתלים במידי, אך לא בכל המקרים ניתן לבצע את השיטה הזאת.

 

 

רופאי השיניים החלו לעבוד בשיטה של בניית קשת שיניים בטכניקה החדשה בלסת אחת. התוצאות עשויות להיות משביעות רצון, אך יש רופאי שיניים שמתחילים ב-4 שתלים ואז ממשיכים הלאה בשיקום בשאר השתלים בפה.  כאמור,יש לבצע את שיקום על גבי שתלים בקריות בזהירות ובמעקב כל העת, עד לשיקום והחלמה המלאה.

 

מי מבצע את המעקב על שיקום השתלים?

 

בתחילת הטיפול של שיקום השתלים, המשימה של התקנת השתלים ושיקומם מתחלקת בין שני צוותים של רופאי שיניים, הכירורג-  זה שהחדיר את השתלים תוך שיתוף פעולה עם המשקם. כיום רופא שיניים המתמחה בנושא  שיקום על גבי שתלים בקריות, יוכל להתמודד עם מטלות אלה, אבל בשל הרחבת התחום הטיפולי ותחום השתלות השיניים, רצוי כי טיפול מורכב זה, יתבצע  רק עם שיתוף פעולה של רופא שיניים כירורג.